Лазаров заслужи место во топ5 стрелците на вечната листа на Ф4 турнирите (Видео)

1103

Капитенот на сениорската машка репрезентација на Македонија, Кире Лазаров, повторно се најде на врвот од изборот на ЕХФ.

Иако минатата сезона не успеаа да стигнат ни до финале со Барселона, Лазаров и неговиот труд повторно се вреднувани од страна на најголемата ракометна куќа во Европа.

Во пресретн на почетокот на годинешниот Ф4 турнир во Келн, ЕХФ објави листа од пет најдобри бомбардери на Ф4 турнирите, меѓу кои место има и за фантастичниот Лазаров.

Доколку се гледа статистиката, Лазаров го завзема 5. место во таа конкуренција, со постигнати 42 голови на Ф4, а пред него се уште Рутенка и Хуан Гарсија со по 47 односно 44 погодоиц.

Првата позиција во оваа конкуренција ја делат Момир Илиќ (Веспрем) и Филип Јиха (Барселона) со по 55 голови.

All-time top VELUX EHF FINAL4 goalscorers

These players have hit top scoring form on more than one occasion in Cologne over the past seven years and they are the top five goalscorers in VELUX EHF FINAL4 history!Who do you think will be the all-time leader after the VELUX EHF FINAL4 2017 on 3/4 June, Filip Jicha, Momir Ilic, or maybe even Lazarov Kiril – 7? 🤔

تم نشره بواسطة ‏‎EHF Champions League‎‏ في 25 مايو، 2017