Злато за ЖРК Вардар, но Лејно и Пенезиќ освоиа и индивидуални награди

1144

ЖРК Вардар ја освои својат апрва титула во регионалната лига, тие се закитија со златен медал и апсолутно доминираат во најдобриот состав на ова натпреварување.

Сите четири тренери на тимовите кои учествуваа во ова првенство, ги дадоа своите гласови за најдобрите ракометарки.

Амандин Лејно го доби признанието најдобар голман на ова натпреварување, додека најдобра ракометарка е Андреа Пенезиќ. Кристијан Неагу од романската репрезентација која воедно настапува за Будуќност, ја освои наградата најдобар стрелец.