Европскиот првак успешен на стартот: Вардар триумфално тргна во поход на светската титула

995

Македонскиот и европски ракометен првак Вардар со триумф ја започна својата дебитантска одисеја на Супер Глоуб турнирот во Доха.

Вардарци славеа над иранскиот шампион Нафт Гашаран со 30:22 за пласман во полуфиналето од Супер Глоуб турнирот, а потенцијален противник на нашиот шампион во мечот за финалето може да му биде Барселона.

Неизвесноста за Вардарци траеше 20 минути. Вардар прв го отвори мечот со голот на Кристопанс, но ракометарите на Гашаран беа рамноправни на теренот. По седум минути игра иранскиот претставник имаше и предност од 2:4, но следуваше фуриозна серија од 4:0 за Вардар да поведе со 6:4, по што веќе победата не беше доведена во прашање.

Натпреварот беше решен на средината од првото полувреме кога Вардарци влегоа во серија, па поведоа најпрво со 12:8 во 22. минута, а на полувреме заминаа со високи 15:10.

Во второто полувреме избраниците на Раул Гонзалес продолжија со доминантната игра, па по само пет минути игра во вториот дел резултатот изнесуваше 19:10.

До крајот беше само рутина за европскиот првак, Раул Гонзалес ја искористи високата предност да им даде шанса на сите ракометари, па дури и да проба некои нови комбинации.

Единствено што загрижува е слабата реализација на седмерците, но се надеваме дека истата ќе биде подобрена кога ќе биде најважно.

Циндриќ со 6 погодока беше најефикасен ан теренот, додека во првиот дел Карачиќ и Борозан постигна по 4 голови за „Црвено-црните“.