Гвардиола си носи играч по мерка оваа зима од Германија

3378

Германскиот дефанзивец Холгер Бадштубер, остатокот од сезоната треба да го помине на позајмица во Манчестер Сити, кај неговиот поранешен ментор, Пеп Гвардиола.

Дефанзивецот на Баерн Минхен кариерата веројатно ќе ја продолжи на островот, и според весникот Kicker, договорот е пред финализирање.

Истоимениот медиум наскоро најави дека ќе ги објави сите детали поврзани со овој можен трансфер. Каталонецот има проблеми сезонава со одбраната, што покажува и со бројот на примени голови, па сака да донесе проверен играч, кој ќе може да одговори на предизвиците кои ги бара Премиерлигата.

Компани е постојано надвор од теренот бидејки има проблеми со коленото, па затоа инсистира на доведување на Бадштубер, со кој Пеп порано соработуваше во Баерн Минхен.