Гвардиола го договори и третото летно засилување за Сити – доаѓа од ПСЖ!

1216

Манчестер Сити е апсолутен лидер во Премиер лигата и е на чекор истата да ја освои, па тренерот Пеп Гвардиола веќе крои планови за идната сезона

Кога станува збор за „граѓаните“, парите за трошење не се проблем, па Шпанецот уште сега ги „капариса“ првите три засилувња.

На „Етихат“ предстојното лето треба да пристигнат Фред од Шахтјор, младиот Холанѓанец Фили Сандлер од Цволе, но и фудбалер од ПСЖ.

Станува збор за младиот Клаудио Гомеш кој е репрезентативец на младинската селекција на Франција. Гомеш на лето ќе наполни 18 година, а неговиот договор со ПСЖ истекува, па така во Манчестер ќе пристигне како слободен фудбалер. Во Париз поради ова и тоа како се луни, но Сити му понудил подобри услови.