Буркина Фасо прегазена: Втора победа за младинските ракометни надежи на Македонија

2920

Младата ракометна репрезентација на Македонија предводена од Илија Темелков, буквално ја прегази селекцијата на Буркина Фасо, дебитантот на Мундијалите, со 48:20.

Темелковски иако во поголемиот дел од натпреварот ги одмараше главните играчи, сепак Македонија стигна до уверлива победа на оваа средба.

Уште на полувреме беше јасно кој ќе победи на овој натпревар (8:23), но победата беше надоградена со уште поголема предност во вториот дел.

Иако победникот се знаеше, селекцијата на Буркина Фасо сакаше да се натпреварува, но немаше шанси против Македонија.

По оваа победа, сега на младите репрезентативци им претстои тест против селекцијата на Тунис, меч кој се игра утре.